„Siedem zasad udanego małżeństwa” – John M. Gottman, Silver Nan, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

„Siedem zasad udanego małżeństwa” – John M. Gottman, Silver Nan, Wydawnictwo Uniwersytetu JagiellońskiegoNie przepadam za poradnikami typu „5 powodów”, „8 zasad” lub „7 stylów”. Bo dlaczego akurat właśnie tyle, a nie 4, 9 albo 2? Naprawdę niewiele książek i artykułów zawierających powyższe stwierdzenia, z którymi miałem okazję się zapoznać, okazało się pomocnymi lekturami. Większość z nich bazowała na taniej sensacji a głównym celem było zwiększenie tzw. klikalności, czyli popularności artykułu w internecie.

Z tego też powodu – mimo renomy autora w środowisku psychoterapeutycznym  – dość długo wzbraniałem się przed sięgnięciem po jedną z najsłynniejszych książek Johna M. Gottmana. Okazało się, że mój sceptycyzm był płonny. Powiem więcej. Na przestrzeni ostatnich lat na polskim rynku pojawiło się naprawdę mało publikacji podobnych do „Siedmiu zasad udanego małżeństwa”.

W czym tkwi wyjątkowość tej książki? Autor, w przeciwieństwie do większości innych twórców tego typu publikacji, poświęcił wiele lat swojego zawodowego życia na badania naukowe dotyczące m.in. tego czy danej parze się uda czy też nie i jej związek zakończy się rozstaniem.

Czy można to w ogóle określić? Badania Gottmana pokazały, że tak. Czasami z dokładnością większą niż 90%. Na każdej stronie widać ogromną dbałość o szczegóły i wiedzę. Gottman naprawdę wie o czym pisze, a poza tym, co równie istotne, „Siedem zasad udanego małżeństwa” jest napisane przystępnym językiem.

Każdy, niemal z marszu, jest w stanie wejść w świat badań naukowych i odebrać przekaz płynący z kartek sztandarowego dzieła Gottmana. A jest nim między innymi to, że nad każdym związkiem można i warto pracować. Niespodzianki raczej więc nie ma, jest za to wiele przydatnych w codziennym życiu rozwiązań.

To truizm, ale d czasu do czasu warto spróbować z oddalenia, trochę „na chłodno” ocenić jakość współtworzonej przez nas relacji. Być może wnioski do jakich samodzielnie dojdziemy skłonią nas do skorzystania z profesjonalnej pomocy na zewnątrz. Być może okaże się, że jest dobrze i wystarczy wprowadzić tylko kosmetycznych zmian, żeby było jeszcze lepiej. Z całą pewnością jednak większość osób, które lubią zastanowić się nad jakością swojego życia i chciałyby mieć jakiś wpływ na bieg wydarzeń w swoim związku, przeczyta „Siedem zasad udanego małżeństwa” z zainteresowaniem.

Zasady opisane w książce mimo faktu, że powstały na innej półkuli są ponadczasowe i doskonale sprawdzają się także w naszym kręgu kulturowym.

Oczywiście tylko i wyłącznie pod warunkiem, że rzeczywiście będziemy wprowadzać w życie przynajmniej część zawartych w niej informacji.

Mikołaj Rogoziński
psychoterapeuta, mediator
Gabinet Psychopomocy „Rogozińscy” w Bydgoszczy

Źródło zdjęcia okładki: wuj.pl