Kiedy powinno się rozważyć terapię indywidualną?

Psychoterapia indywidualna jest dla Ciebie jeśli czujesz, że w Twoim życiu od jakiegoś czasu panuje chaos, trudno Ci skupić myśli i uwagę, albo przeciwnie, głównie byś spał, wiecznie zatapiasz się w swoich przemyśleniach, czujesz się wyczerpany chociaż przecież nie robisz wokół siebie więcej niż zwykle, kiedy masz problem w relacjach, zarówno tych partnerskich, rodzinnych jak i zawodowych, kiedy borykasz się z jakimiś niespodziewanymi trudnościami, przeszkodami, nie wiesz co zrobić dalej, utknąłeś, potrzebujesz wsparcia, wysłuchania, kiedy przeżywasz bolesną stratę lub planujesz zrobić coś co może wywrócić Twoje życie do góry nogami i nie jesteś pewien czy to dobry kierunek – wtedy najprawdopodobniej dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z psychoterapii indywidualnej.

Mikołaj Rogoziński - ZnanyLekarz.pl

Czy psychoterapia indywidualna to to samo co konsultacja?

Psychoterapia indywidualna to szereg działań podejmowanych przez psychoterapeutę, aby poprawić stan pacjenta do satysfakcjonującego go poziomu i dodatkowo zrobić to w najkrótszym możliwym czasie. Zanim jednak będzie można mówić o rozpoczęciu terapii, trzeba jak najjaśniej sprecyzować cel terapii. Inaczej bowiem pracuje się z pacjentem doświadczającym np. trudności w swoim związku partnerskim, inaczej z osobą dręczoną przez myśli samobójcze i leczącą się psychiatrycznie, a jeszcze inaczej z kimś kto cierpi na depresję i jednocześnie ma kłopoty z wypaleniem zawodowym oraz nadużywaniem alkoholu. Konsultacje obejmujące od jednego do trzech spotkań służą możliwie pełnemu poznaniu klienta i zaproponowaniu mu, na podstawie uzyskanych informacji, najlepszych, zdaniem terapeuty, rozwiązań w ramach psychoterapii indywidualnej.

Ile kosztuje terapia indywidualna?

Koszt pojedynczej sesji to 100 zł.

Jak długo trwa terapia indywidualna?

Każde spotkanie w gabinecie (czyli sesja psychoterapeutyczna) trwa 60 minut.

Jak długo będzie trwała terapia?

Psychoterapia indywidualna, jak zresztą każdy inny rodzaj psychoterapii, nie daje się sklasyfikować w taki sposób. To jak długo potrwa Twoja terapia zależy od bardzo wielu czynników, które można w jakimś przybliżeniu określić mniej więcej po jednym, dwóch trzech pierwszych spotkaniach, nazywanych często konsultacjami.