Kiedy powinno się rozważyć terapię par?

Jeśli w Twoim związku od jakiegoś czasu nie dzieje się najlepiej i relacja w której obecnie jesteś stanowi dla Ciebie bardziej obciążenie niż źródło radości, być może nadszedł czas na skorzystanie z pomocy bezstronnej osoby z zewnątrz. Jeśli uważasz, że Twój związek wciąż warty jest naprawy, jeśli doświadczyłeś zdrady, przemocy fizycznej lub psychicznej ze strony partnera, który uważa podobnie jak Ty (lub przynajmniej neutralnie podchodzi do kwestii ewentualnej terapii), jeśli czujesz, że samodzielnie wyczerpałaś już wszelkie metody na dotarcie do swojego męża lub partnera/partnerki i masz przeczucie, że jeśli nie psychoterapia to najprawdopodobniej rozstanie, wtedy terapia par i małżeństw może być najwłaściwszym rozwiązaniem.

Mikołaj Rogoziński - ZnanyLekarz.pl

Ile kosztuje terapia par?

Psychoterapia par i małżeństw kosztuje 200 zł za sesję w przypadku obecności jednego terapeuty podczas sesji.

W przypadku obecności dwójki psychoterapeutów (zawsze jest to kobieta i mężczyzna) łączna cena za pojedynczą sesję wynosi 300 zł.

Jak długo trwa sesja?

Sesja psychoterapeutyczna par i małżeństw trwa 60 minut.

Dlaczego z niektórymi parami pracuje dwoje terapeutów?

W przypadku niektórych par, gdzie nieporozumienia ogniskują się m.in. na płci, związanych z płcią domniemanych powinnościach, rolach społecznych, codzienności itp. istotne jest, aby jedna ze stron terapii nie odnosiła wrażenia, że druga strona (z racji tej samej płci) lepiej dogaduje się z prowadzącym terapię. Pary i małżeństwa, którym szczególnie zależy na „równowadze sił” w układzie pacjent – terapeuta zwykle już na samym początku, jeszcze przed pierwszym spotkaniem, informują, że są zainteresowane obecnością dwójki psychoterapeutów.

Kto będzie drugim psychoterapeutą?

Jeśli chodzi o Gabinet Psychopomocy Rogozińscy w Bydgoszczy terapia prowadzona jest przez (piszącego te słowa) psychoterapeutę mężczyznę. W przypadku zapotrzebowania na obecność (równorzędnej, nie „drugiej”) psychoterapeutki ze strony pary, istotny jest wywiad, który zbierany jest podczas pierwszej rozmowy z parą. Na jego podstawie dobierana jest najwłaściwsza dla tej konkretnej pary psychoterapeutka. Co istotne z punktu widzenia powodzenia terapii, nie ma możliwości „rotowania” psychoterapeutami. Innymi słowy rozpoczynając terapię w czteroosobowym gronie kończymy ją w identycznym składzie osobowym.

Jak często odbywają się spotkania w ramach terapii par?

Częstotliwość spotkań w dużej mierze zależy od skali i natężenia problemów, z jakimi zgłasza się para. Zależy także od momentu terapii a czasem i pory roku (wakacje sprzyjają dłuższym przerwom, z kolei nasilenie konfliktu lub inna poważna przeszkoda pojawiająca się na drodze pary powoduje, że sesje mogą odbywać się częściej).
Praktyka psychoterapii systemowej, którą szczególnie sobie cenię jako wartościowe narzędzie pracy, zakłada jednak pewną stałość jeżeli chodzi o częstotliwość sesji w terapii par. Przyjęło się, że optymalny czas na spotkania z psychoterapeutą to raz na dwa tygodnie. Innymi słowy najprawdopodobniej przez większą część czasu będziemy spotykali się dwa razy w miesiącu.