Kiedy powinno się rozważyć terapię rodzinną?

Jeśli masz przeświadczenie, że pomimo różnych trudności jakie napotykasz w swoim życiu, jesteś raczej poukładaną, zorganizowaną i nieposiadającą poważniejszych problemów osobą, jednakże czegoś istotnego brakuje w Twojej relacji rodzinnej, co być może objawia się częstym napięciem, kłótniami, brakiem rodzinnego współdziałania, albo odwrotnie, czujesz, że zupełnie oddaliliście się od siebie i przestaliście nadawać na tych samych falach, łączy was być może tylko wspólny klucz do mieszkania i to samo nazwisko, jesteś ojcem, matką, dziadkiem, babcią, synem, córką, siostrą, bratem lub innym członkiem rodziny i troszczysz się o to, żeby było lepiej bo kochasz swoją rodzinę i zależy Ci na tym, żeby spróbować odmienić to co dzieje się w niej teraz, wtedy być może rzeczywiście terapia rodzinna jest dla Ciebie. Warto wtedy zachęcić swoją rodzinę do uczestniczenia w niej.

Mikołaj Rogoziński - ZnanyLekarz.pl

Czym jest terapia rodzinna?

Terapia rodzinna to coraz popularniejsza metoda pracy z systemem, za jaki w żargonie psychoterapeutycznym uznawana jest rodzina. Przyjęło się uważać, iż choć większość problemów jesteśmy w stanie rozwiązywać samodzielnie i we własnym zakresie, część napotykanych przez nas życiowych trudności ma bezpośredni związek z naszą rodziną. Mogą to być spięcia na linii rodzic – dziecko, rodzic – dzieci, rodzice – dziecko, rodzice – dzieci, dziadkowie – rodzic, płeć męska kontra płeć żeńska, młodzi kontra starzy… Możliwych osi potencjalnego sporu jest mnóstwo. Często bywa zresztą tak, że dana rodzina trafia do gabinetu bo nie bardzo potrafi sama zdiagnozować przyczyny swojej frustracji lub też jej wstępna samodzielna diagnoza (co okazuje się najczęściej po czasie) nie wytrzymuje konfrontacji z faktami i rzeczywistością. Psychoterapia rodzinna ma za zadanie przyjrzeć się problemom zgłaszanym przez rodzinę i w porozumieniu z rodziną przyjrzeć się dostępnym metodom zmiany frustrującego ją stanu rzeczy.

Ile kosztuje psychoterapia rodzinna?

Jedno spotkanie w ramach terapii rodzinnej to koszt rzędu 300 zł. Obecność dwójki psychoterapeutów to łączny koszt 400 zł.

Jak długo trwa pojedyncza sesja?

Terapia rodzinna trwa 90 minut.

Jak często przeprowadzane są sesje z rodziną?

Najczęściej spotkania w ramach psychoterapii rodzin odbywają się raz na trzy tygodnie. W uzasadnionych przypadkach (omawianych z rodziną) dopuszcza się możliwość sesji odbywanych raz na dwa tygodnie.

Dlaczego z niektórymi rodzinami pracuje czasem dwoje terapeutów?

Podobnie jak w przypadku psychoterapii par i małżeństw, w niektórych rodzinach dochodzi do silnych tarć w zakresie podziału ról kobieta – mężczyzna. Obecność dwójki psychoterapeutów działa wtedy uspokajająco. Dodatkowo dwoje terapeutów z reguły potrafi dostrzec więcej istotnych z punktu widzenia objawów i wnoszonych przez rodzinę problemów. Więcej zauważonych szczegółów (zwłaszcza w przypadku trojga lub więcej uczestników) to większa szansa na szybsze efekty prowadzonej terapii.

Czy jeśli raz przyjdziemy z dziadkiem i ciocią, którzy nie uczestniczą bezpośrednio w naszych sporach choć mieszkają z nami, to już zawsze będziemy musieli przychodzić w takim gronie?

Nie. Ze względu na fakt, iż rodzina to większa zbiorowość, oczywiście nie ma potrzeby, by na sesje przychodzić w gronie liczącym sobie więcej niż 3-4 osoby. Od czasu do czasu może pojawić się prośba terapeuty, by rozważyć zaproszenie tego lub innego członka rodziny, który z jakichś powodów wydaje się istotny dla przebiegu terapii. Za każdym razem jest to jednak raczej efekt dobrej woli i możliwości logistycznych danej rodziny, a nie sztywna konieczność.